Ako vybrať pánsku košeľu?

Zaskočila vás nečakaná pozvánka na spoločenskú akciu, alebo len hľadáte univerzálny kúsok do práce? Pánska košeľa by nemala vo vašom šatníku chýbať. Podľa štýlu akcie ju môžete kombinovať s džínsami, alebo elegantnými nohavicami s pukmi. Pri výbere košele sa zaujímajte o jej strih, veľkosť aj materiál.

Zaskočila vás nečakaná pozvánka na spoločenskú akciu, alebo len hľadáte univerzálny kúsok do práce? Pánska košeľa by nemala vo vašom šatníku chýbať. Podľa štýlu akcie ju môžete kombinovať s džínsami, alebo elegantnými nohavicami s pukmi. Pri výbere košele sa zaujímajte o jej strih, veľkosť aj materiál.

Doba čítania 8 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Štýl košele

Spoločenské

Chystáte si oblek do práce alebo napríklad na svadbu? Vyberajte košele s dlhým rukávom ideálne bielej farby s úzkym golierikom. Ak očakávaná udalosť nevyžaduje taký prísny dress code, pokojne vyberte aj iné farebné odtiene, napríklad svetlomodré, pastelové či ľahko vzorované.

Casual

Pokiaľ si košeľu radi oblečiete aj na neformálne stretnutie, môžete sa viac odviazať čo do strihu aj vzorovania. Tieto košele, či už s dlhým alebo krátkym rukávom, môžete nosiť samostatne pokojne k džínsom. Zo vzorov si potom môžete vybrať obľúbené kockované modely alebo napríklad pruhy.

Športové

V tejto košeli nemusíte podávať žiadne športové výkony. Označenie športové skôr poukazuje na pohodlie a dostatočnú voľnosť pohybu. Športové košele preto väčšinou zoženiete v bavlnenom alebo v priedušnom ľanovom prevedení. Príjemné flanelové košele si so sebou môžete zabaliť pokojne pod stan alebo na chalupu. V noci zahrejú a dobre poslúžia aj ako vrchná vrstva cez tričko. Mimo to môžete siahnuť po funkčných a zateplených kúskoch.

Pod oblek voľte svetlé košele s kravatou, alebo motýlikom

Strih

  • Regular fit - klasický skôr voľnejší strih spoznáte podľa širšieho lemu, ktorý lepšie zakryje plnoštíhlu postavu.

  • Slim fit - priliehavý strih so zúženým lemom viac obopne telo a nechá vyniknúť štíhlu postavu.

  • Loose fit - voľnejší strih je vhodný pre športové typy košelí. Ponúkne dostatok voľnosti a umožní pod košeľou nosiť aj ďalšie vrstvy.

  • Modern fit - rozdiel medzi slim fit a modern fit strihom často nemusí byť vôbec viditeľný. Niektoré značky oba typy zamieňajú. Modern fit košele spoznáte podľa vypasovaného prevedenia vhodného na vyrysované postavy.

Ako vybrať veľkosť

Pri výbere sa môžete riadiť bežným značením XS-XXXL. Aby ste si však boli istí, že vám vybraná veľkosť dobre padne, skontrolujte si veľkostnú tabuľku danej značky. Výrobcovia spolu s tým často uvádzajú obvod hrudníka, pásu či bokov.

  • Obvod hrudníka: najskôr sa narovnajte, nadýchnite a priložte meter na najširšiu časť hrudníka. Meter musí byť pritom vo vodorovnej polohe. K nameranej hodnote potom môžete pripočítať pár centimetrov (1-3) pre väčšiu voľnosť pohybu.

  • Obvod pása: meter teraz priložte na oblasť pupka v najširšom mieste. Stojte voľne a meter príliš neuťahujte.

  • Obvod bokov: obvod bokov merajte v spodnom prádle. Meter priložte na najširšiu časť bokov v oblasti bedier.

Hodnoty najlepšie zistíte pomocou krajčírskeho metra. Zvládnete to však aj bez neho. Ak doma žiadny nenájdete, použite povrázok a obyčajné pravítko alebo zvinovací meter. Tam, kde sa povrázok stretne so svojím koncom, urobte značku a vzdialenosť zmerajte. Nižšie nájdete orientačnú veľkostnú tabuľku, ktorá sa však naprieč značkami a výrobcami môže líšiť.

Veľkosť

EU číslovanie

Obvod hrudníka (cm)

Obvod pásu (cm)

S

36–37

108

102

M

38–39

117

112

L

40–42

124

118

XL

43–44

130

126

XXL

45–46

138

138

Materiál

Odpoveď na to, či vás košeľa nebude škriabať ani sa v nej nebudete príliš pariť, hľadajte v materiáli. Ten môžete voliť buď prírodný (bavlna, ľan) alebo umelý (polyester, viskóza).

Bavlna

V košeliach, u ktorých prevažuje bavlna sa nebudete zaparovať, ani príliš potiť. Sú totiž veľmi príjemné na dotyk, priedušné a mäkké. Bavlna je v tomto prípade stávka na istotu. Stretnúť sa môžete aj so zmesovými materiálmi bavlny s elastanom, ktoré viac pružia, alebo pevné a odolné bavlny s polyesterom.

Flanel

Príjemné flanelové košele sa vyrábajú buď z bavlnenej priadze alebo vlny. Na trhu však nájdete aj syntetický flanel. Mäkký materiál vás krásne zahreje a navyše dobre absorbuje vlhkosť.

Polyester

Veľkou výhodou oproti bavlneným košeliam má polyester v nízkej krčivosti. Tieto košele navyše rýchlo schnú, dobre odvedú vlhkosť a držia svoj tvar. V priedušnosti sa však s tými bavlnenými nemôžu porovnávať. Práve preto sa často stretnete s kombinovaním oboch materiálov.

K tomu, aby bavlna príliš rýchlo nežmolkovatela, býva dopĺňaná o syntetické prímesi

Ľan

V letných dňoch najviac oceníte priedušné a ľahučké ľanové košele, ktoré skvele odvádzajú vlhkosť od tela. Ľanový materiál sa však ľahko pokrčí a po dlhšej dobe v skrini ho možno budete musieť znova prežehliť.

Viskóza

Podobne ako ľan vynosíte košele z viskózy hlavne v sparných letných dňoch. Tento ľahký syntetický materiál príjemne chladí a jemne splýva po tele. Viskóza sa oveľa častejšie objavuje v zmesi s bavlnou alebo polyesterom.

Na čo sa zamerať

Golier

Pri výbere konkrétneho modelu si prezrite aj prevedenie goliera. Pre biele spoločenské košele je najvhodnejší úzky golierik, ktorý sa pri rozopnutí prvého gombíka natoľko neotvorí do strán. K stojačiku, čiže golieru na dva gombíky sa už nenosí kravata. Pod neho sa viaže iba motýlik. Najmenej formálne sú košele bez goliera, ktoré sú pri krku zakončené mäkkým stojačikom.

Manžeta

Vystužená látka na konci rukáva sa nazýva manžeta. Košele môžu mať rôzne manžety čo do tvaru aj spôsobu zapínania. Najčastejším variantom sú okrúhle manžety na gombíky, ktoré spoznáte podľa zaobleného tvaru. Existujú tiež skosené alebo dvojité zahnuté francúzske manžety. Casual košele najčastejšie mávajú rukávy zakončené nevystuženou látkou, teda mäkkou manžetou bez výplne.

Léga

Légu nájdete na ľavej strane pánskej košele (na pravej u dámskej). Jedná sa o pozdĺžny pás látky s gombíkovými dierkami. Ďalej sa rozdeľuje na dvojitú, hladkú a skrytú. Dvojitá léga sa používa u biznis košele, elegantne totiž zvýrazní prednú stranu košele. Hladká léga je pomerne nenápadná a nájdete ju u väčšiny casual, športových, ale aj spoločenských košelí. Skrytá léga úplne prekryje gombíky, pre ich zapnutie teda treba légu odkryť.

Zahnutá manžeta patrí k luxusným spoločenským košeliam a ku košeliam do fraku

Výber podľa typu postavy

Silnejšia postava

Mužom so silnejšou postavou a väčším bruchom najlepšie padnú košele rovného strihu, regular fit, prípadne loose fit. Ak máte skôr mohutnú oblasť krku a ramien, nebojte sa siahnuť po vypasovanejšom prevedení modern fit.

Normálna postava

Na normálnu postavu, teda ani nie príliš chudú alebo silnú, najlepšie padnú klasické regular fit košele alebo ľahko zúžené slim fit strihy. Záleží preto na vašich preferenciách aj štýle konkrétneho modelu.

Štíhla postava

Aby na vás košeľa príliš neplantala, vyberte priliehavý slim fit alebo modern fit model. Ak zároveň zvolíte správnu veľkosť, nemusíte sa pritom báť, že by vás košeľa ešte viac opticky zoštíhlila.

10 tipov, ako sa starať o košeľu

  • Pred praním skontrolujte prázdne vrecká, prípadné výstuhy golierika vyberte a rukávy narovnajte.

  • Na škvrny pred praním aplikuje odstraňovač škvŕn a košeľu otočte na rub.

  • Košeľu perte so zapnutými gombíkmi. Vďaka tomu si lepšie udrží svoj tvar.

  • Na biele košele používajte špeciálny prací prášok na biele prádlo. Zaistíte si tak, že košeľa nevybledne a bude stále ako nová.

  • Bavlnené košele odporúčame sušiť na sušiaku. Sušička by mohla časom narušiť vlákna.

  • Pri žehlení začínajte golierikom a ďalej pokračujte smerom dole.

  • Košeľu ukladajte ideálne rozloženú na ramienko. Ak nemáte v skrini dostatok priestoru, starostlivo košeľu zložte na vrch komínka tak, aby na nej už nič nestálo.

  • Golier ohnite až vo chvíli, keď si košeľu oblečiete a prípadne uviažete kravatu.

  • Po celodennom nosení nechajte košeľu vyvetrať, až potom ju odložte do koša na bielizeň.

  • Nikdy neprežehľujte nosenú košeľu. Špina by sa zažehlila hlbšie do vlákien.